RTU ETF pētnieki iesaistās 5G tīkla ieviešanas priekšizpētē

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes (ETF) pētnieki sadarbosies ar Latvijas Mobilo telefonu (LMT) un Nokia, veicot 5G tīkla ieviešanas priekšizpēti un testēšanu.

etf

LMT kopā ar telekomunikāciju tīkla infrastruktūras ražotāju Nokia gatavojas vieni no pirmajiem Eiropā ieviest 5G tīklu, un jau šogad uzstādīs ar 5G tehnoloģiju savietojamas jaunās bāzes stacijas. 30. janvārī visā Latvijā LMT tīklā ir ieviests arī jaunās paaudzes mobilais lietu interneta tīkls.

«Izmantojot 4G infrastruktūru, mums ir iespējas sakaru tehnoloģijas attīstīt jaunā līmenī ar lielāku datu pārraides ātrumu un mazāku aizturi. Šobrīd izmantojam sakaru tīklu datu un sarunu pārraidei, bet lietu interneta tīkls ļauj to izmantot arī sensoriem – saziņai starp mašīnām, informācijas savākšanai no dažādiem datu avotiem,» skaidro ETF dekāns profesors Jurģis Poriņš.

Jaunais lietu interneta kanāls ir starptautiski standartizēts risinājums, kas ļauj savstarpēji sazināties dažādām lietām un veidot lietotnes efektīvākai sensoru datu izmantošanai. LMT sadarbojas ar RTU, nodrošinot iespēju piekļūt jaunākajām mobilajām tehnoloģijām. Tas dos iespēju izmēģināt un izpētīt inovatīvu risinājumu iespējas nākotnē. RTU studentiem un pētniekiem būs iespēja pētīt un darboties ar jaunākajām tehnoloģijām, izstrādāt jaunus produktus un pakalpojums, kā arī pēc tam iegūtās zināšanas iekļaut studiju procesā.

5G frekvences būs augstākas nekā pašlaik izmantotās, tāpēc, lai varētu nodrošināt datu pārraides tīklu, bāzes stacijas būs jāsavieto ciešāk. Tomēr no tā ir arī ieguvums, jo 4G un iepriekšējo paaudžu pārraides tīklos, pārvietojoties lielā ātrumā, gadījās problēmas ar sazināšanos, tad 5G gadījumā šīs problēmas būs ievērojami mazākas, stāsta J. Poriņš. Šobrīd tiek meklēti risinājumi jaunu frekvenču diapazonu izmantošanai, kuros sensori varētu sazināties savā starpā, līdz ar to aktualizējas  daudzi ar sensoru tīklu ieviešanu saistīti jautājumi. Tieši tādēļ ir nepieciešama priekšizpēte un testa vides, notestējot apstākļos, kādi būs nākotnē šādām infrastruktūrām.

• Sandis Spolitis, Vjaceslavs Bobrovs, Sergejs Berezins, Girts Ivanovs „Optimal Design of Spectrally Sliced ASE Seeded WDM-PON System”.

Valsts budžeta finansēto vietu skaits uzņemšanai Telekomunikāciju institūta bakalaura studijās 2018. gadā ir viens no lielākajiem RTU - 135 budžeta vietas!!!